Proč se slaví vánoce?

Eva Rumanova, Před 1943 dny
Odpovědi

Slavení vánočních svátků je spojeno s mnoha tradicemi a zvyky. Ty navazují na předkřesťanské svátky zimního slunovratu. Oslavě narození předchází čtyřtýdenní období očekávání a půstu zvaným advent. Poslední den adventu se nazývá Štědrý den (24. prosince).

Na štědrý den se tradičně strojí vánoční stromek a lidé usedají k tradiční štědrovečerní večeři. Večeře ještě spadá do období adventu, proto jídla předkládaná jsou postního charakteru. Rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát (jídlo z ryb proto, že to bylo jídlo chudých a apoštolů). Po večeři se nadělují dárky.

Po Štědrém dnu následuje Boží hod vánoční (25. 12.) a druhý svátek vánoční (26. 12.), což je svátek sv. Štěpána, kdy bylo tradicí chodit po koledě a navštěvovat příbuzné a známé. Na 28. 12. připadá svátek Mláďátek, vzpomínka na nevinné děti povražděné na příkaz krále Heroda poté, co se dověděl o narození Ježíška.

Vánoce jsou křesťanskými svátky. Podle křesťanské tradice připadá na 25.prosince narození Ježíše Krista a Vánoce jsou oslavou jeho narození.

Pro křesťany jde jednoznačně o oslavu narození Ježíše, pravého člověka a pravého Syna Božího, slaví tajemství vtělení.