Jak zrychlit pomalý počítač?

Eva Rumanova, Před 2372 dny
Odpovědi

Většina z nás to zná, počítač nabíhá pomalu, programy které dříve fungovaly bez obtíží najednou jakoby postihla lehká mozková obrna a na to aby jste kupovali nový počítač nebo díly nemáte peníze nebo chuť. Každodenním používám se počítač se zanáší mnoštvím "prachu" a to nemluvím o prachu uvnitř vaší milované bedničky kterou máte pod stolem, ale o datovém prachu, který postupně plní disky vašeho počítače. Přesně z tohoto důvodu vám v dnešním příspěvku přináším 9 tipů jak jednoduše a zdarma zlepšit výkon vašeho počítače.

1. Ujistěte se že máte na disku dostatek volného místa

Počítač potřebuje k  běžnému provozu volné místo a to především na disku kde se nachází váš systém (Windows, Linux, Mac). Proto je dobré se nejprve jistit, že na svém systémovém disku máte alespoň 15% volného místa. Zjistíte to tak že otevřete Tento počítač, pravým tlačítkem myši kliknete na disk který chcete ověřit a poté zvolíte možnost vlastnosti (properties). Poté už se jen pohledem na koláčový graf ujistíte kolik volného místa na disku máte.

2. Odinstalujte programy které nepoužíváte

Tento krok je logickým pokračováním kroku jedna pokud jste zjistili, že máte na disku málo místa, ale jedná i o dobrý způsob jak čas od času ulevit vašemu počítači. Najděte si Ovládací panely > Přidat a odebrat programy. Zde najdete programy které jsou nainstalovány na vašem počítači, některé z nich určitě poznáte. U těch které znáte se musíte rozhodnout, které používáte a které vám překáží ty potom jednoduše odinstalujete a získáte drahocenné mega/gigabajty. Pokud program nepoznáváte nebo si nejste jistí, raději nechejte na svém místě, může se jednat o důležité programy.

3. Vymažte soubory které už nepotřebujete

Drahocenné místo a disku vám nezabírají pouze programy, ale i soubory. Tady se může jednat o mnoho různým souborů, například fotky, obrázky, stažené soubory, různé filmy a podobně. Mnoho z toho vám bude určitě líto přímo vymazat (přece jenom se může jednat o cenné vzpomínky), potom stačí zálohovat, třeba na flashku nebo vypálit na dvd. Po promazáním nezapomeňte vysypat koš.

4. Zabraňte nepotřebným programům v autostartu

Doba zapínání počítače se odvíjí od toho kolik programů se pokouší hned po startu automaticky zapnout. Klikněte na Start > Spustit a napište MSconfig najděte záložku Po spuštění a zakažte automatický start programů u který víte že je hned po každém spuštění počítače nepotřebujete. Pokud nevíte co děláte tak vám radím raději neměnit nic v ostatních záložkách MSconfig mohlo by to způsobit problémy v běhu nebo spouštění vašeho PC.tipy pro rychlejší počítač

5. Používejte aktualizováný antivirus a antispyware

Tento tip se vám může zdát sporný, ale je to to nejlepší pro vaši bezpečnost a mnohdy i pro klidný běh počítače. Ačkoliv spuštěný automatický systém antivirových programů využívá něco málo z výkonu, je to stále ta lepší možnost než systém plný různého nebezpečného smetí u kterého nevíte kdy s vašim počítačem provede nějakou neplechu.

6. Proveďte vyčištění disku

Jděte zpátky do Tento Počítač pravý klik na disk který chcete vyčistit a klikněte na vlastnosti. Vedle grafu kde jste kontrolovali volné místo klikněte na tlačítko vyčištění disku. Počkejte dokud počítač neprovede potřebné výpočty a objeví se vám tabulka možnostmi jak vyčistit disk. Vyberte jaké procedury má program provést a nechte ho dělat svojí práci.

7 a 8. Defragmentujte a zkontrolujte disk

Defragmentace disku znamená že počítač překonfiguruje místo a disku tak, aby pracoval co nejefektivněji a kontrola disku zase najde všechny chyby disku, které se také mohou podílet na jelo zpomalení. Oba tyto nástroje najdete opět v Tento počítač, pravý klik na disk, vlastnosti a nahoře v záložce Nástroje. Oba tyto procesy mohou trvat i nekolik hodin, záleží na velikosti disku množství dat a chyb, takže se neděste a připravte si něco vás mezitím zaměstná. U kontroly disku zašktněte obě políčka a počítač vám také oznámí, že potřebuje výhradní přístup k určitým souborům atd. a že můžete kontrolu naplánovat po příštím restartu počítače, tak to tak udělejte.

9. Vypněte indexování disku

Váš počítač automaticky indexuje veškerý obsah aby tak mohl rychleji vyhledávát soubory, ale to zároveň nepatrně ovlivňuje v určitých situacích rychlost vašeho systému. Proto se znovu podíváte do Tento počítač, pravý klik na požadovaný disk a vlastnosti a Odznačíte možnost Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání.

Zdá se Vám, že Váš počítač ztrácí na výkonu a je čím dál pomalejší? Příčin může být hned několik:

  • Je spuštěno zbytečně moc aplikací, které zrovna nepoužíváme
  • Pokud máte počítač staršího data výroby, může to být způsobenou vizuálními styly a různými efekty
  • Mohou být zaneřáděné registry vašeho Windows-odpad po odinstalování programů, poškozená knihovna DLL, různá havěť z internetu, jako je cookies atp.
  • Neuspořádané programy atp. na pevném disku Vašeho počítače, fragmentované soubory
  • Virtuální paměť může být špatně nastavena
  1. Spuštěné aplikace – Můžeme nastavit v registru Windows, nebo použít "Windowsáckých" nástrojů. Klepneme na tlačítko Start->Spustit->do psacího řádku v píšeme heslo: msconfig. Objeví se Vám tabulka „Nástroj pro konfiguraci systému“. Poklepeme na tlačítko „Po spuštění“, kde se nám zobrazí programy a aplikace, které se automaticky spustí po nastartování systému. To je právě jedna příčina pomalého startu a chodu PC. Nyní odškrtneme(odznačíme) aplikace, které nejsou potřeba pro správný chod PC. Takže pokud používáte QIP, ICQ, Mirandu, Skype a jiný komunikační program, tak to můžeme bezstarostí odškrtnout.  Pokud nejste zkušený uživatel, můžete použít některý z čistících a servisních programů. Např.: CCleaner, RegCleaner, AshampooWinOptimizer… Všechny jsou freeware, tedy zdarma. Někde je ovšem zapotřebí registrace. Programy by měli být v češtině. Před použitím takovýchto programů je dobré provést Bod obnovení systému.
  2. Vizuální styly a efekty – Ten, kdo má PC staršího data výroby doporučuji vypnout zbytečné efekty a zkrášlovadla, které nejsou pro chod PC důležité. Vypnout je můžeme pomocí tlačítka Start->Ovládací panely->Systém->Upřesnit->(Výkon)Nastavení->Vizuální efekty.Tam doporučuji zaškrtnou Systém Windows zvolí nejlepší… .
  3. Registry Windows – Jsou desítky programů, které dokáží vyčistit registry od všeho nepořádku. Jedním takovým programem je třeba CCleaner. Úplně jednoduše a a bez námahy pročistí registry. Program je v češtině, takže by neměl být problem s ním pracovat. Doporučuji před každým čištěním udělat Bod obnovení systému. Mohlo by se stát, že zmažete něco, co byste smazat nechtěli.
  4. Nepořádek na HDD – Pokud máte na harddisku nepořádek, neuspořádané soubory, tak by jsme mu měli trošku pomoc. Asi nejvhodnějším programem na defragmentaci disku je program AshampooWinOptimizer. Tento program vyřeší stabilitu a a výkon system v podstatě za nás.
  5. Virtuální paměť – Doporučená velikost paměti je 1000MB. Stačí kliknou na Start->Ovládací panely->Systém->Výkon(nastavení)->Upřesnit->Změnit. Objeví se Vám tabulka „Virtuální paměť“ Počáteční velikost nastavíme na 1000MB a největší velikost také na těch 100MB. Klikněte nastavit a po té OK.

Pro uložení změn restartujte PC. Po nastartování PC se koukněte, zda-li je nastavení opravdu uloženo.