Jak správně čistit jazyk?

Věra Bliznakova, Před 2374 dny
Odpovědi

Čištění jazyka ovlivňuje zdraví i dech.

Jak čistit?

Existují nejrůznější škrabky i speciální kartáčky, určené pro čistění jazyka, které velmi účinně odstraňují plak a bakterie z povrchu jazyka. Výjimečně lze použít i kartáček na zuby.

Důležité je, aby při čištění jazyka používané pomůcky nedráždily a nevyvolávaly dávicí efekt.

Jazyk bychom měli čistit pravidelně jednou až dvakrát denně po dobu přibližně 2-3 minut. Abychom efektivně odstranili nepříjemné bakterie, je důležité čistit jazyk směrem zezadu dopředu. První výsledky se dostaví po pouhých dvou týdnech.

Škrabku na jazyk můžete zakoupit v lékárně nebo si ji jednoduše objednat na internetu. Zahnuté měděné škrabky jsou jednoduché, vysoce efektivní a vydrží věčnost. Může to být ta nejlepší věc, kterou kdy budete vlastnit. Nebo o vhodnou pomůcku pro čištění jazyka požádejte svého zubního lékaře nebo ortodontistu. Škrabka funguje tak, že jemnými a zároveň pevnými tahy po povrchu jazyka odstraňuje bakterie a zápach.

Vždy si vybírejte pouze kovovou škrabku na jazyk. Tím se vyhnete vyvolání dávicího efektu. Nejčastější zádrhel při čištění jazyka je strach z dávicího efektu. Ten se dostavuje ve chvíli, kdy automatický reflex jazyka "zatáhne" nástroj zpět do pusy (takzvaný dávicí efekt). Lehké plastové škrabky nedokáží tuto sílu překonat.

  • Velké množství zbytků jídla a bakterií se nachází na zadní části jazyka. Pokud se bojíte zajet škrabkou s jednou rukojetí (nebo kartáčkem) až do těchto míst, připravíte se o ten nejzásadnější efekt celé procedury.
  • Kovová škrabka na jazyk se dvěma rukojeťmi umožňuje pevnější uchycení. Miliony Indiánů používaly podobný nástroj po staletí. Například škrabku na jazyk Amano.

 

Čištění jazyka

  1. Setřete povrch svého jazyka. Pomocí škrabky setřete několikrát za sebou povrch jazyka od kořene směrem ke špičce. Říká se, že by to měla být první věc, kterou ráno uděláte, ještě dříve než se napijete nebo najíte. Postup stačí zopakovat jednou denně. Na škrabce se nahromadí odstraněný plak. Opláchněte ho a pokračujte, dokud si stejným způsobem neočistíte celý jazyk.
  2. Vypláchněte si ústa. Použijte kvalitní silnou ústní vodu a důkladně si vypláchněte ústa, abyste odstranili všechny zbývající uvolněné nečistoty a získali svěží dech.
  3. Pokračujte. Nyní, když máte svou škrabku a naučili jste se ji používat, věnujte svému jazyku každodenní péči.

 

Na škrábání se používá speciální stěrka, kterou koupíte v obchodech se zdravou výživou či čajová lžička (nikdy ne zubní kartáček!) se jemně přetahuje přes povrch horní části jazyka – od shora dolů. Nejlépe nad umyvadlem s teplou tekoucí vodou pro opláchnutí škrabky. Opakujte několikrát, abyste zbavili jazyk povlaku, který se během spánku stihl utvořit. Po seškrábání následuje důkladně vypláchnutí úst vodou. A po důkladném vypláchnutí můžete pokračovat čištěním zubů. Škrábání jazyka by mělo být prováděno každý den jako součást ranní hygieny.