Jak se používá selfie tyč?

Věra Bliznakova, Před 2395 dny
Odpovědi

Letos je tomu právě deset let, co byl na trh uveden doslova revoluční vynález, který dne používá kdekdo. A nejedná se o žádnou převratnou novinku, ale spíše relativně jednoduché příslušenství k mobilnímu telefonu, kameře nebo fotoaparátu.

Jde o selfie tyč, která je zvláště oblíbená zejména u turistů. Hloučky lidí, kteří se fotografují pomocí tyče natažené před obličejem na pozadí nějaké význačné pamětihodnosti, nejsou dnes již žádným neobvyklým obrázkem.

A třebaže někteří místní obyvatelé remcají, ve skutečnosti jim tato novinka může usnadnit život – turisté totiž už nemusí obtěžovat kolemjdoucí a právě díky selfie tyči se vyfotí sami.

A to tak, že výsledkem nebude rozmazaný obrázek vyfocený z nevhodného úhlu, ale zcela regulérní fotografie, která se může směle vyjímat ve vašem rodinném albu z dovolené. A má to ještě jednu výhodu: telefon nebo fotoaparát zajištěný v selfie tyči je obtížnější zcizit, takž samotná přítomnost selfie tyče ve vašich rukou odrazuje potenciální zloděje.

Jak se vynález používá? Je to celkem jednoduché. Jde o teleskopickou tyč s nastavitelnou délkou, na jednom konci se nachází standardizovaný šroub stativu, který lze otáčet nebo fixovat a to v rozmezí až 180°.

Do tohoto šroubu lze upevnit takřka všechny typy přístrojů – kamery, fotoaparáty a vůbec nejčastěji také mobilní telefony. Samotná tyč na selfie neumí pořídit fotografii, na telefonu je tedy nutno nejprve nastavit focení s odloženou spouští.

K dostání jsou však již také speciální selfie tyče s tlačítkem, které fotografování ještě zjednoduší: odpadá totiž povinnost být připraven pro samospoušť, ale „zmáčknout“ tlačítko můžete opravdu kdykoliv.

K většině selfie tyčí je připojována ještě tzv. vanička, která umožňuje umístit do držáku opravdu jakýkoliv přístroj a to s naprosto bezpečným upevněním. Samozřejmostí jsou potom ergonomicky tvarované úchyty a háčky na pověšení celé selfie tyče.